X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Raport - portfele modelowe w polisach inwestycyjnych. Czy to się opłaca?

2010-07-12 09:16 poniedziałek
Remigiusz Stanisławek
Porównanie wyników portfeli modelowych w okresie ostatnich 3 lat

Dla porównania kolorem niebieskim zaznaczono wynik indeksu WIG 20. Kolorem zielonym zaznaczono wyniki funduszu Allianz Pieniężny (jest to fundusz, który uzyskał w okresie ostatnich 3 lat jeden z najgorszych wyników). Wykresy prezentują wyniki „brutto” portfeli modelowych bez uwzględnienia opłat oraz końcowego podatku przy zakończeniu inwestycji.






Dlaczego w reklamie jest inaczej?

Aby sprzedać produkt, należy go dobrze zareklamować.
Można pokazać np. taką informację (dane na dzień 2010-04-28)

Portfel Modelowy Skandia Stabilnego Wzrostu w okresie ostatnich 10 lat zarobił 113%7.

Biorąc pod uwagę kilka okresów bessy w tym czasie wynik powinien być odbierany bardzo dobrze.

I tak naprawdę sam wynik portfela modelowego nie jest najgorszy. Zwykłe fundusze mieszane zarabiały w tym czasie od ok. 50% (Pioneer Zrównoważony) do ponad 140% (Arka Stabilnego Wzrostu). Czyli wynik niewiele gorszy od najlepszego funduszu na rynku!

Po pierwsze koszty ...

Ale... w portfelu modelowym nie można inwestować inaczej niż poprzez polisę inwestycyjną. A z tym wiążą się koszty. Gdy policzymy koszty i podatek porównanie staje się całkowicie inne.

W przypadku polisy Skandia pobierana jest opłata za zarządzanie (nawet 3,20% rocznie). W analizie portfela Skandia Stabilnego Wzrostu przyjęto poziom opłaty 2,40%. Dodatkowo pobierana jest opłata za zarządzanie tym portfelem modelowym - jest to dodatkowe 0,5% rocznie.

Po drugie: brakporównania z innymi sposobami inwestowania

Patrząc na wyniki Portfela Modelowego warto sprawdzić jak wygląda wynik takiej inwestycji na tle np. wyników funduszy pieniężnych. Na przykład takiego, który okazał się w 10 lat zarobić najmniej...
Porównanie jest zaskakujące. Fundusz pieniężny, który uzyskał najgorszy wynik w okresie ostatnich 10 lat pozwolił zarobić więcej niż najlepszy portfel modelowy w polisie inwestycyjnej.

Podsumowanie analizy 10 letniej inwestycji w portfelu modelowym

Zysk po 10 latach z inwestowania (po opodatkowaniu):
  •  Portfel modelowy Skandia Stabilnego Wzrostu: 45,7% (uwzględnia opłaty i podatek), a to jedynie 3,8% średniorocznie...
  • Fundusz Arka Stabilnego Wzrostu w tym czasie zarobił: 111,8% (uwzględnia podatek)
  • Fundusz DWS Płynna Lokata (najgorszy z funduszy pieniężnych): 67,0% (po opodatkowaniu)
Dodajmy do tego inflację...

W ostatnich 10 latach wyniosła 36% aby zauważyć, że mając szczęście i wybierając akurat najlepszy z portfeli modelowych ledwie udało się pokonać inflację.
Dopiero tak przygotowana analiza pokazuje ile tak naprawdę zarabiają Portfele Modelowe. Szczególnie gdy nasze pieniądze mogły zarobić więcej gdyby zainwestować je nawet w najgorszym funduszu rynku pieniężnego...

Portfel Modelowy Skandia Stabilnego Wzrostu (najlepszy wynik wśród portfeli modelowych)
w rzeczywistości przyniósł w 10 lat 45,7% zysku przy 36% inflacji,
tj. jedynie 0,65% rocznie ponad inflację




Dlaczego wyniki inwestycji w portfele modelowe są tak słabe?

Zaprezentowane wyniki Portfeli Modelowych to fakty historyczne. Jeżeli ten model inwestowania nie sprawdził się w okresie ostatnich 10 lat trudno oczekiwać, aby w przyszłości miało się to radykalnie zmienić. Taki wynik portfeli modelowych to:
  •  wynik pewnych ograniczeń w zarządzaniu takimi portfelami
  • kosztów, które ponosimy w polisach inwestycyjnych. Płacimy koszty, które umożliwiają nam m.in. korzystanie z braku podatku przy konwersjach między funduszami - ale z tej możliwości nie korzystamy próbując zrzucić zarządzanie na portfele modelowe,
  • wiara w mity inwestowania długoterminowego i uśredniania - co potwierdzają fakty...
Analizując skuteczność (brak skuteczności) takiego sposobu inwestowania warto przyjrzeć się szczegółowym regulacjom działania portfeli modelowych. Te kilka poniższych punktów pokazuje dlaczego jednak prywatny inwestor ma o wiele większe możliwości reagowania na sytuację rynkową.

Generali Portfel Polski Zrównoważony: Zmiana składu portfela oraz udziału funduszy inwestycyjnych w aktywach Portfela dokonywana jest przez zarządzającego Generali co pół roku.

Nordea Portfel Agresywny: Struktura Portfela Agresywnego oraz fundusze wchodzące w jego skład podlegają kwartalnym zmianom.. Wyboru funduszy inwestycyjnych w ramach danego typu funduszy dokonuje Zarządzający Portfelem Agresywnym przy zastosowaniu metody porównawczej uwzględniającej: stopę zwrotu z danego funduszu za ostatni kwartał, 12, 24 i 36 miesięcy (...)

Portfele modelowe nie mogą z dnia na dzień podejmować decyzji inwestycyjnych. Często pojawiają się dodatkowe ograniczenia. Jak widać zarządzający dokonują zmian w portfelu np. tylko raz na kwartał. Ile nasze pieniądze mogą stracić w ciągu 3 miesięcy - pokazał rok 2008.

Remigiusz Stanisławek

Opiekun Inwestora


7 w rzeczywistości jest to okres 9 lat i 10 miesięcy (tak długo istnieje portfel modelowy)

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Poręczenie cywilne - jest to umowa, w której ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.